e-copedia hjælpecenter
Flyt dit regnskab til e-conomic
Lær, hvordan du flytter dit regnskab til e-conomic, enten ved selv at importere dine data via CSV-filer eller ved at få hjælp til konverteringen.
Konvertering til E-conomic
Hvis du ønsker at starte med at bruge E-conomic, og tidligere har ført regnskab i et andet ERP system eller i eksempelvis Excel, så er det vigtigt, at du får de rigtige data over i din E-conomic aftale før du begynder at bogføre. Det kunne eksempelvis være, at du har brugt Dinero frem til nu, men ønsker ved næste regnskabsår at fortsætte med E-conomic. Her er det vigtigt at sørge for, at den historiske data enten bliver gemt eller flyttes med over til E-conomic. Det er også vigtigt, at åbningsbalancen og kontoplanen stemmer overens fra begyndelsen af.
Når man flytter regnskabsdata fra et system til et andet, er der tale om en konvertering. Denne konvertering kan man enten som bogholder/revisor selv foretage, men man kan også få hjælp fra os samt vores samarbejdspartnere.
Om selv at flytte sin regnskabsdata
Hvis du ønsker selv at flytte din data kan det gøres ved først at fremskaffe de fornødne .csv filer ved enten selv at danne dem eller eksportere dem fra dit nuværende regnskabsprogram.
Når man selv vælger at flytte sine data, fungerer det alt sammen ved import af csv filer i de forskellige dele af programmet, hvor man ønsker sin data flyttet hen. Det kunne eksempelvis være Import af vare, Import af kunder, Import af Posteringer eller lignende.
Rækkefølge på import
Det er vigtigt, at sørge for, at kontoplanen og grundvalutaen i programmet er korrekt enten importeret eller valgt ved standardopsætninger før du importerer filer til eksempelvis Kunder eller Leverandører.
Åbningsbalancer i e-conomic
Udover data som kunder, varer, leverandører og konti er det også vigtigt, at regnskabet stemmer inden du tager e-conomic i brug. Dette kan også gøres på to måder:
Man kan importere samtlige posteringer fra det tidligere program. Eftersom det vil være en fuldstændig afspejling af det tidligere regnskab, vil saldi på dine konti også stemme.
Alternativt kan man oprette sin åbningsbalance ved at bogføre henholdsvis ultimoposteringer og primoposteringer.
Om at få hjælp til at flytte sin regnskabsdata
Hvis du ønsker at få hjælp af os og vores samarbejdspartner kan du udfylde en formular som sætter dig i kontakt med vores dygtige kollegaer som først tager en snak med dig om hvad vi kan tilbyde af henholdsvis gratis og betalt løsning, hvilket afhænger af hvilke data der ønskes flyttet. Derudover er der mulighed for at drøfte det praktiske.
For at udfylde den førnævnte formular skal du følge disse trin:
Gå til www.e-conomic.dk
Vælg “Løsningen til dig”
Tryk på “Flyt dit regnskab til e-conomic”
Læs om konvertering til e-conomic, og udfyld formularen ved at rulle ned i bunden af siden
Du vil nu blive kontaktet af os