e-copedia hjælpecenter

Nyhedsmails og kommunikation fra e-conomic

Lær hvordan du til- og afmelder dig nyhedsmails fra e-conomic, og få styr på forskellen mellem markedsføring og vigtige servicebeskeder.

Sidst opdateret:
Skrevet af Ensar

Denne artikel forklarer, hvordan vi håndterer nyhedsmails, markedsføring og servicebeskeder. Her finder du svar på, hvordan du til- og afmelder dig, samt hvordan du kender forskel på forskellige typer af henvendelser fra os.

Tilmelding til nyhedsmails

Du kan tilmelde dig vores nyhedsmail på flere måder:

  • Hjemmesiden: Via formularer på tværs af e-conomic.dk (typisk placeret før footeren).

  • Events: Ved tilmelding til fysiske events som Roadshows eller Academy-kurser.

  • Demo: Når du booker en demo og markerer feltet for nyhedsmails.

  • In-app & Sociale medier: Via kampagner direkte i e-conomic eller på f.eks. Facebook.

Afmelding af nyhedsmails

Nyhedsmails er personlige og knyttet til din specifikke e-mailadresse, ikke til din e-conomic aftale.

Sådan afmelder du dig:

Vi anbefaler, at du bruger linkene i bunden af den modtagne mail for at sikre korrekt afmelding:

  1. Afmeld markedsføring: Stopper alle marketing-relaterede mails.

  2. Opdatér e-mail præferencer: Her kan du vælge, hvilke emner du vil høre om.

  3. Stor afmeld-knap: Hurtig afmelding fra listen.

Obs

OBS:

Vi anbefaler IKKE at bruge "Ophæv abonnement" knappen i toppen af din mail-klient (f.eks. Gmail), da dette ofte registreres som en spam-markering, hvilket kan påvirke leveringen af vigtige servicebeskeder.

Hvorfor modtager jeg stadig mails?

  • Efter opsigelse: Da nyhedsmails og e-conomic aftaler er separate, stopper nyhedsmailen ikke automatisk, når du opsiger din aftale. Du skal afmelde dig via et link i en af de mails, du har modtaget.

  • Servicebeskeder: Selvom du er afmeldt markedsføring, sender vi stadig lovpligtige servicebeskeder (f.eks. om prisændringer, 2FA, nye underleverandører eller produktændringer).

  • Notifikationer: Handlinger i systemet (f.eks. bekræftelse på tilkøb) sender stadig en automatisk bekræftelse.

  • Svartid: Ved kritiske servicebeskeder til eksisterende kunder kan der gå op til 24 timer efter en opsigelse, før systemet er fuldt opdateret.

Identificering af afsender

Vi sender fra følgende adresser:

Tip

TIP:

Reklamer i din indbakke (f.eks. i Gmail) er ofte købte annoncepladser fra Google eller Bing. Disse er ikke mails sendt direkte fra os, men reklamer vist af din mail-udbyder.

Hvorfor linkene i vores mails omdirigeres via brevo.net

Vi sender vores nyhedsmails og servicebeskeder via e-mailplatformen Brevo. Når du trykker på et link i en af vores mails, bliver du derfor først sendt gennem et brevo.net-domæne, før du lander på vores side på e-conomic.dk.

Det kan se ud, som om linket peger et uventet sted hen, for eksempel baahhiic.rtsp1-brevo.net. Den første del af adressen varierer fra mail til mail, men den indeholder altid brevo.net.

Det er helt normalt og ufarligt. Der er tale om standard link-tracking i Brevo, som ikke kan slås fra.

Tip

TIP:

Har du bekræftet, at mailen kommer fra en af vores rigtige afsenderadresser (se "Identificering af afsender" ovenfor), kan du trygt trykke på linket - også selvom det først går via brevo.net. Er du i tvivl om afsenderen, så tjek den først.

Fejl og support

  • Kan ikke klikke på links: Hvis links i mailen ikke fungerer, kan det skyldes lokale indstillinger i din mail-klient eller firewall.

  • Fejl i indhold: Oplever du faktuelle fejl eller defekte links, bedes du kontakte vores support, som vil sende fejlen videre til vores Copywriters.

  • Manuel afmelding: Hvis du ikke kan finde en mail eller har brug for manuel hjælp til afmelding, kan supporten eskalere sagen til vores Marketing Automation-team. Husk at oplyse den præcise e-mailadresse, det drejer sig om.

Certificeringer

Har du tilmeldt dig en certificering, så vil vores platform sende dig en mail fra følgende mail: noreply@plusport.com.

Hvis du ikke ønsker at framelde certificeringer, fanger du os på salg@e-conomic.dk.

Var denne artikel nyttig?